top of page

8 důležitých faktů o septiku

Septiky jsou součástí mnoha domácnosti. I když se to nezdá, jedná se o poměrně sofistikované zařízení. Hlavní předností septiku je jeho nezávislost na elektrické energii a zároveň poměrně dobrá přečišťovací schopnost. I přesto o nich panuje mnoho mylných představ. Přinášíme vám 8 klíčových faktů, které by měl každý majitel nemovitosti s instalovaným septikem vědět.


Septik

1 Pořizovací cena vs. cena provozování

Pořizovací cena septiku bývá zpravidla o mnoho vyšší, než pořizovací cena jímky. Je to logické, jímka je prakticky jen bezodtoká nádoba, která je uložena v zemi. Septik je naopak funkční zařízení, které se skládá z několika komor, filtru a tak podobně. Prvotní náklady jsou tedy vyšší. V dlouhodobém horizontu se však investice do septiku prakticky vždy vyplatí. Frekvence vývozů je výrazně nižší, nežli u jímky. Ta se tak hodí do pravdu velmi málo využívaných provozů.


2 Univerzál v použití

Již jsme to nakousli na začátku. Použití septiku je velmi universální. Hodí se jak do velmi pravidelného, tak i nepravidelného provozu. Proč se jímka hodí spíše do nepravidelného provozu, jsme si už také vysvětlili, ale jak je na tom septik v porovnání s ČOV. Domácí čistička odpadních vod se naopak hodí do pravidelného provozu. Jednoduše řečeno potřebuje stálý přísun „živin“. Dokonce pokud jedete na delší dovolenou, je dobré i domácí ČOV přepnou do režimu dovolená. Čistička zmírní tak zmírní aktivační procesy.


3 Různé typy

Tak jako všude jinde, existuje spousta typů septiků. Septiky se vyrábějí v různých variantách, od klasických betonových nádrží po moderní plastové nádrže, které jsou lehčí a odolnější vůči chemickému poškození. Každý typ má své výhody a nevýhody, které je dobré zvážit před instalací. Septik by měl mít nejlépe 3 komory, aby byla splašková voda co možná nejvíc pročištěna. Doporučujeme se vždy poradit s odborníky.


4 Bez energie

Ano, je tomu opravdu tak. Septiky pracují zcela nezávisle na jakékoliv energii. Biologické a chemické procesy v nich vznikají přirozeně a stejně tak následné přečišťování vody. Odpadní kal se samovolně usazuje a přečištěná voda se drží u hladiny, případně může i odtékat pryč. Z tohoto pohledu je septik opravdu výjimečným zařízením.


5 Úplně bez údržby to nejde

I o septik se je potřeba se starat. Je nutné jej pravidelně vyvážet, to je asi jasné. Ale aby správně fungoval, musí v sobě mít i „správné“ bakterie. Ty se sice tvoří samovolně, je ale možné je také do septiku uměle přidávat. Aplikují se jednoduchým spláchnutím do toalety. Existují buď ve formě roztoku, nebo granulí.


6 Septiku můžete také „ublížit“

Septik sice není technicky nijak složité zařízení, o to sofistikovaněji však funguje díky vnitřním chemicko-biologickým procesům. Jak jsme si uvedli, jeho hlavní čistící proces tkví v účasti bakterií. Jejich sílu a počet můžeme negativně ovlivnit tím, co do septiku spláchneme. Měli byste se tak vyvarovat velkému množství saponátů. Nikdy do septiku nevypouštět žádné chemikálie, ředidla nebo kyseliny. Stejně tak septiku uškodí i větší množství tuků nebo zbytky jídel.


7 Dodržování místních předpisů

V mnoha regionech platí specifické předpisy týkající se instalace a provozu septiků. Dodržování těchto předpisů je důležité nejen z hlediska správné funkce, ale také proto, abyste se vyhnuli pokutám a dalším právním problémům. V některých lokalitách například nesmíte ze septiku vypouštět přečištěnou vodu ani v případě, že je osazen několika filtry, včetně pískového.


8 Pozor na přetížení

I septik lze přetížit. Pokud by byl přísun fekálií příliš velký, septik nemusí, jak se říká, vše stíhat odbavit. Stejnak lze septik přetížit jen obyčejnou vodou. Pokud do něj bude po delší dobu proudit jen čistá nebo i šedá voda, nebude čištění zvládat. Na septik by tak v žádném případě neměl být napojen okapový svod.

Comentários


bottom of page