Zbytky jídel tvoří nemalou část kuchyňského odpadu. Slupky, odřezky, zbylá příloha, ale také třeba kosti. Pokud žijete v rodinném domě, máte možnost alespoň část tohoto odpadu kompostovat a dále využívat. Zbylý odpad se v odpadkových koších i tak kazí a pokud jej rychle nevyneseme do popelnice, začne silně zapáchat. Řešením může být drtič kuchyňských odpadů. Například v Americe je zcela běžný, u nás nabývá na popularitě. Je to ale to nejvhodnější řešení?

Jak samotný drtič funguje? Mechanismus se zpravidla montuje přímo na odtokový otvor dřezu, tedy tam, kde prakticky začíná za normálních okolností sifon. Veškerý organický odpad a zbytky jídla se jednoduše vhazují přímo do odtoku. Drtič semele veškeré zbytky na malé částečky. Ty pak odcházejí společně s odpadní vodou do odpadové trubky a dále do kanalizace. Pokud je drtič vypnutý, odpadní voda je jím pouze protéká a chová se jako sifon, neodebírá také žádnou energii. Drtič také nijak neomezuje funkce dřezu, můžete jej zcela naplnit vodou, vypustit nebo do dřezu odkládat nádobí a poté jej umýt. Moderní modely lze ve většině případů instalovat na standardní dřez, který již máte doma.
Drtič odpadů tak představuje poměrně ekologický způsob nakládání s bioodpadem. Rozdrcené zbytky nejsou pro hlodavce a další tvory žijící v kanalizacích příliš atraktivním soustem. Navíc rozdrcený odpad odchází společně s odpadní vodou, která jej unáší. Proto lze říci, že kanalizačnímu systému nijak neškodíme. Své by ovšem samozřejmě mohly namítat městské čistírny odpadních vod. Přirozeně dochází k jejich většímu plnění. Nicméně drtiče odpadů jsou certifikované a povolené k provozování v domácnostech.
Výhodou drtiče odpadů je lepší hygiena, eliminace zápachu z odpadkového koše, ekologická likvidace organického odpadu, snížení objemu komunálního odpadu a jistě mnohé další.
Pokud si budete chtít drtič odpadů pořídit, vždy si jej nechte ideálně předvést, nebo pilně sledujte parametry. Volte raději kvalitnější zařízení, přeci jen se drtič skládá z mnoha komponent, které se mohou jednoduše opotřebovat. Důležitá je také předpokládaná hlučnost přístroje. Ideálně by se měla pohybovat do cca 60 dB, což už není nijak rušivé. Starší modely však dosahovaly i hlučnosti blížící se mixéru, což jistě není už nic dlouhodobě příjemného.
Výhody drtiče odpadů:
Zbavíte se zbytků jídla okamžitě, bez nutnosti je skladovat v koši.
Eliminuje nepříjemné pachy z odpadkového koše.
Snižuje množství hmyzu a hlodavců přitahovaných zbytky jídla.
Snižuje množství komunálního odpadu a frekvenci vynášení koše.
Redukuje množství organického odpadu končícího na skládkách, kde by jinak produkoval metan.
Není nutné vyhazovat zbytky jídla ručně, vše se jednoduše spláchne do odpadu.
Zlepšuje hygienu v kuchyni, protože se odpad nehromadí.
Moderní modely lze snadno instalovat ke standardním dřezům.
Nevýhody drtiče odpadů:
Pro správnou funkci je nutné používat vodu, což zvyšuje její spotřebu.
Spotřeba elektřiny je sice nízká, ale přesto jde o další zařízení v domácnosti.
I když moderní modely bývají tišší, stále produkují hluk při drcení odpadu.
V některých městech nebo bytových domech mohou být drtiče zakázány kvůli riziku přetížení kanalizační sítě.
V ČR není jejich používání tak rozšířené jako například v USA.
Občas je nutné drtič vyčistit a odstranit usazeniny
Comentários