Veřejná kanalizace nebo také stoková síť je prakticky soustava potrubních rozvodů a dalších zařízení, které slouží k odvádění odpadních z nemovitostí, komerčních subjektů nebo veřejných ploch k městským nebo pobočným čistírnám odpadních vod. Díky výstavbě kanalizační soustavy došlo k výraznému zlepšení kvality života ve velkých i malých městech. Před masivní výstavbou se velmi snadno šířil mor nebo tyfus. Odpadní vody zcela běžně vytékaly přímo do ulic nebo se hromadily v nejrůznějších tůních a příkopech. Zároveň také významně ovlivňovaly kvalitu podzemních vod. V minulosti tolik důležité pro množství studní, jako jediného zdroje opravdu pitné vody.
Veřejná kanalizace je samostatný soubor zařízení a potrubí, které prakticky začíná odpadní přípojkou u domu a končí v čistírně odpadních vod. Základní dělení je na kanalizaci jednotnou a oddílnou. Jednotná kanalizace odvádí splaškové vody společně s dešťovými. Bohužel je to častější kanalizační systém v ČR. Výhodou je jednodušší výstavba. Problémem jsou přívalové deště, kdy se za pomoci nejrůznějších zařízení musí část vody odklánět přímo do recipientů (řeky, potoka), aby nedošlo přetížení čistírny odpadních vod. Odpadní vody v jednotné soustavě jsou samozřejmě smíchané, proto se takto do přírody dostává přímo odpad, který vytéká z vaší domovní kanalizace. Tedy nejenom fekálie, ale čisticí prostředky, mýdla, oleje nebo jiné tuky a další. Oddílná kanalizace odvádí samostatně vody splaškové a vody dešťové. Dešťové vody putují přímo do recipientů a odpadní přímo do čistírny odpadních vod.
Dalším důležitým dělením je typ hnací síly. Nejčastěji se setkáme s takzvanou gravitační kanalizací. Jak už název napovídá, její hnací silou je gravitace. Odpadní vody jsou sváděny od nejvyšších míst ve městě, až po nejnižší, kde se nachází čistírna odpadních vod. Nejčastěji logicky u vodního toku. To má výhodu v tom, že přečištěnou vodu může čistírna rovnou vypouštět do recipientu. Hrozbou jsou však povodně, které mohou čistírnu vyřadit z provozu. Nejen během povodní, může totiž dojít i jejímu značnému poškození. Dále se setkáme s takzvanou nucenou kanalizací. Kdy se využívá buď přetlaku, nebo podtlaku. Ve veřejných kanalizacích je to spíše výjimka. Ale mnohdy se používá čerpání části splaškových vod do čistírny, které doputují níže, než je ona sama položena.
Jednotlivé typy stokových sítí:
Úchytná soustava
Jedná se o nejtypičtější soustavu velkých měst. Jejich terén se zpravidla mírně svažuje směrem k centrálnímu vodnímu toku. Přívodná potrubí sbírají odpadní vodu pro nábřežní stoku, která vede podél vodního toku až nejnižšímu bodu ve městě, kde je umístěna čistírna odpadních vod.
Pásmová soustava
Ta je typická pro horská města, nebo města, která mají velké výškové rozdíly. Hlavních sběračů je zde více, rozdělených do pásem. Vedlejší sběrače přivádějí mírnějším svahem odpadní vodu do centrálních sběračů. Hlavní sběrač pak má velký spád.
Vějířovitá soustava
Pokud město nemá vetší vodní tok, využije se právě tento typ soustavy. Charakteristická je kmenová stoka, která prochází přibližně středem odvodňovaného území, do které vějířovitě ústí hlavní sběrače jednotlivých větví.
Radiální soustava
Pokud lokalita nemá vlastní odvodnění, použije se radiální nebo také dostředivá soustava. Typicky se jedná o lokality v uzavřených kotlinách. Odpadní vody se shromažďují v nejnižším místě a odpadní soustava navazuje na soustavu jinou. Odpadní vody je nutné přečerpávat, právě do další stokové sítě. Odtud putují odpadní vody k nejbližší čistírně odpadních vod.
Mezi další součásti veřejné kanalizace patří nejrůznější objekty, jako jsou například revizní šachty, vpusti (prakticky lidově nazývané jako kanály), odlehčovací komory (pro odvod přetížené kanalizace v době lijáků), spadiště (zpevněná místa, kam dopadá voda z výšky), shybky (doprava vody fungují na principu spojených nádob nebo větrací komory.
Comments