top of page

Jak odvzdušnit topení

Přichází období topné sezony a s tím nutnost mít topnou soustavu v co nejlepší kondici. Možná jste i vy zaznamenali, že kotel jede na plný výkon, ale na teplotě v místnostech se to projevuje málo nebo i třeba vůbec. Vinou může být zavzdušněné topení. Přípravu na topnou sezonu tak není dobré podceňovat. Náklady na vytápění při zavzdušněném topení mohou být i několika násobné.


Jak odvzdušnit topení

Jak poznat, že je potrubí zavzdušněné? Tak především tak, jak jsme si popsali hned v úvodu. Kotel topí neustále naplno, ale teplota v místnosti se nijak výrazně nezvedá. Samozřejmostí je správné větrání nebo jiné věci, které mohou zapříčinit nízkou teplotu v místnosti. Zavzdušněné radiátory se také mohou projevovat typickým žbluňkáním nebo klapáním. Poznat to lze také pohmatem, kdy i při plném otevření hlavice a topícím kotli, jsou části topení studené nebo jen vlažné.

 

Zavzdušnění způsobují bublinky vzduchu, které se v topení mohou objevit vinou neodborného napouštění. Typicky při příliš rychlém napuštění. Zpozornět by tak měli především majitelé novostaveb, které čeká první topná sezona.  Problém se může týkat nejenom majitelů rodinných domu nebo domácností s vlastním kotlem. Zavzdušněné potrubí se může projevit i u panelákových bytů, které mají centrální kotelnu.

 

Jak tedy postupovat při odvzdušnění. Pokud máte doma modernější otopnou soustavu, nebude problém. Již od výrobce by měla být vybavena odvzdušňovacím ventilem. Někdy mohou být dokonce automatické, těmi se ale setkáte spíše v rozsáhlejších provozech. U nich totiž zcela zásadní, aby se vyvarovaly vzniku takzvané vzduchové kapsy. Standartně se instaluje ručně ovládaný vzduchový ventil.

 

Existují různé druhy odvzdušňovacích ventilů. Některé jsou vybavené praktickou hlavicí nebo čepičkou. Pro jejich otočení tedy není potřeba žádný další nástroj. Setkáte se i s ventily, které jsou zakončené šroubem nebo matičkou, případně čtyřhranem. Pokud se vám nebude dařit ventilem otočit, lze zakoupit i univerzální klíč na odvzdušnění potrubí, který seženete v železářství kolem stokoruny. Na něm by měly být korunky pro otevření většiny ventilů.

 

Postup pro odvzdušnění topení:


Pokud máte vlastní otopnou soustavu, následující základní údržbu zvládnete sami. Pokud ne, raději problém nadneste správci nebo SVJ.

 

Vypněte hlavní vytápěcí zdroj nebo čerpadlo, aby se přerušila cirkulace vody v soustavě.

 

Obejděte všechny radiátory a otočte jejich hlavicemi na maximum, měly by být co nejvíce roztopené.

 

Počkejte zhruba jednu hodinu, aby se vzduch ustálil v horní části radiátorů.

 

Připravte si kbelík nebo jinou nádobu na vodu

 

Pro jistotu si na ruce nasaďte ochranné rukavice, abyste se nespálili horkou vodou. Doporučit lze i ochranné pracovní brýle. Začněte postupně odvzdušňovat jeden radiátor za druhým. Začněte nejbližšího ve směru oběhu teplé vody. Pokud bydlíte ve vícepodlažním bytě nebo domě, začněte v nejnižším patře. Odvzdušňovací ventil otevírejte pomalu a opatrně. Maximum na jeden pohyb by měla být půlotáčka, případně i méně. Ve chvíli, kdy začnete slyšet syčení nebo mírné popraskávání, začal se z topení uvolňovat vzduch. Z ventilu začne po krátké chvíli také trochu prskat voda, tu chytejte do připravených nádob.

 

Odvzdušnění jednoho radiátoru trvá nižší jednotky minut. Jakmile ustane syčení a začne vytékat pouze voda, uzavřete opět odvzdušňovací ventil. Nijak moc, prostě, aby již voda netekla.

 

Až odvzdušníte všechny radiátory, stáhněte normální úroveň také termostatické hlavice. Zároveň s tím můžete zapnout topný zdroj a čerpadlo.

 

Ideálně zkontrolujte také tlak vody v otopné soustavě. Optimální výše tlaku by měla být uvedena v materiálech, které vám spolu se zařízením dodal výrobce. Obvykle to bývá okolo 1,5 baru. Případně lze tuto hodnotu orientačně dopočítat. Pokud je tlak nízký, doplňte do oběhu vodu.

 

Za nějakou dobu zkontrolujte, zda radiátory již topí tak, jak mají.

 

 

Comments


dreamstime_m_60280705.jpg

Potřebujete pomoct s ucpaným odpadem či kanalizací? 

  • Instagram
  • YouTube
dreamstime_m_60280705.jpg

Donerios s.r.o, IČO: 05143012, Praha - Holešovice, Osadni 869/32, 17000

admin@cisteni24.cz - Čištění odpadů Praha - Čištění kanalizací Praha

Blog

tlakové čištění kanalizací - tlakové čištění odpadů - strojní čištění kanalizací - strojní čištění odpadů - čištění odpadů Praha

čištění kanalizací Praha - pohotovost kanalizace - havárie kanalizace - frézování stoupaček - frézování kanalizace -

čištění tlakovým vozem - inspekce potrubí kamerou - revize inspekční kamerou - rekonstrukce kanalizace - výkopové práce

©2019 cisteni24.cz

bottom of page