top of page

Zvon na odpady

Ucpaný odpad v domácnosti není nic příjemného. A bohužel také nic neobvyklého. Než si zavoláte pomoc odborníků, můžete vyzkoušet některou z metod, kterou zvládnete jednoduše svépomocí. Jedním ze způsobů, jak uvolnit ucpaný odpad, je využití takzvaného zvonu. Ten vypadá skutečně jako zvon připevněný k dřevěné tyči. Spousta domácností jej má určitě doma, jen tak preventivně. A spousta jej určitě nikdy ani nevyužila.

Jak funguje zvon na odpady

Zvon je jednoduchý pomocník k čištění odpadů. Jeho využití je opravdu snadné a je tak prakticky první pomocí, když ucpávka brání v odtoku vody ze dřezu, vany nebo umyvadla. Měl by být ideálně první volbou, před využitím chemických prostředků, které znečišťují odpadní vody. Což zní trochu nesmyslně, ale například hydroxid sodný je látka, která je poměrně agresivní a už vůbec ne ekologická. Zvon na odpady funguje na principu vytváření silného přetlaku a podtlaku. Ucpávka se rozpohybuje a voda ji unese do odpadního potrubí.


Jak tedy postupovat při čištění odpadu zvonem

  • Zašpuntujte odpad

  • Do umyvadla nebo dřezu napusťte zhruba 10 až 15 centimetrů teplé vody

  • Mokrým hadrem ucpěte přepad vody

  • Odšpuntujte dřez nebo umyvadlo

  • K výlevce rychle přiložte zvon

  • Začnete intenzivně pumpovat (pozor na úměrnou sílu, abyste zařízení neulomili)

  • Pumpujte tak dlouho, dokud voda nezačne odtékat

  • Vzniklý vír je známkou úspěšné práce


Tím, že klasický zvon většina domácností má doma zastrčený za záchodem nebo ve skříni, je prvním a často účinným „lékem“ na ucpané odpady. Navíc se nyní dají sehnat i doslova „designérské“ kousky. Například v podobě slona nebo v podobě různých tvarů a barev. Pokud zvon nepomůže, můžete zkusit další způsoby, jak vyčistit ucpaný odpad. Jiné ekologické metody zahrnují jedlou sodu, prášek do pečiva, sůl, ocet nebo jar. Další mechanickou možností je instalatérské pero či pružina. V případě, že ani jedna z možností odpad neuvolní, bude třeba se ozvat odborníkům. V dnešní době máme k dispozici profesionální čistící frézy nebo dokonce tlakové čistící vozy a nástavby pro čištění odpadů tlakovou vodou. Tyto postupy jsou zcela bezpečné a navíc 100% ekologické.

Comments


bottom of page