top of page

Čističe odpadů - porovnání

Pokud máte problémy s odpady, tedy především s jejich odtékáním, nejdříve nejspíše sáhnete po nějakém domácím řešení, předtím, než zavoláte firmu na čištění odpadů. Metod, jak se zbavit ucpaného odpadu svépomocí je spousta. Někdo dá na babské rady, jiný je ekologický a využije třeba jednou sodu a kuchyňskou sůl. Pak jsou také kutilové, kteří si zkusí poradit zvonem na odpady nebo dokonce instalatérskou pružinou

Čističe odpadů

Jednou z poměrně účinných metod pro malé zanešení, je využití chemických přípravků.


První z nich je dobře známý pod pojmem krtek do odpadu. Prakticky se jedná o hydroxid sodný a případně další příměsi. Nejčastěji se setkáme se sypkou formou, která také bývá nejúčinnější. Použití je poměrně snadné. Vždy je však dobré přečíst si příbalový leták, zda daný typ nemá svá specifika pro použití.


Druhou formou je tekutý čistič odpadů. Ten se sice o mnoho lépe a snadněji aplikuje. Jeho čistící síla však nebývá tak velká. U sypkého nebo také granulovaného čističe dojde k výrazně větší reakci po zalití vodou. Proto také potrubí vyčistí o mnoho důkladněji.


Setkat se můžete také s takzvanými tyčinkami do odpadu. To je ovšem spíše takové navoněné řešení. Tyčinka se postupně rozpadá a průběžně odstraňuje nečistoty z potrubí. Její účinnost je však minimální. Jsou tak spíše vonícím doplňkem.


Ekologičtější variantou jsou pak enzymatické čističe. Ty poměrně šetrně, ale zároveň relativně účinně čistí odpady. Vhodné jsou také jako prevence, kdy zabraňují usazování tuků, bílkovin a jiných látek na stěnách potrubí.


Poslední čističe, které stojí za zmínku, jsou ty profesionální. Ty se dají sehnat pouze na ičo profesionálním uživatelům. Jsou totiž na bázi kyselin, konkrétně především kyseliny sírové. Omezení prodeje vzniká podle nařízení Evropské Unie o prekurzorech výbušnin. Je také nutné vyplnit prohlášení kupujícího a ověření jeho totožnosti. Jeho účinek je značný, nicméně se jedná o tekutou žíravinu, která může velmi negativně ovlivnit vody v kanalizacích nebo čističkách odpadních vod. Jedním z takových čističů je například Forte professional. Jeho použití je možné pouze v silnostěnných odpadních soustavách nebo keramických zařízeních. Poradí si i s usazeným vodním kamenem, většími kusy papíru nebo s tkaninami, jako jsou kapesníky nebo hadry. Poškození může vzniknout především vlivem rychlé reakce, která může uvolnit velké množství tepla. Výrazně také podporuje korozi kovových a chromovaných prvků. Přípravek se také musí lít přímo do odpadu. Není možné jej aplikovat do sifonu naplněného vodou.

Comments


bottom of page