top of page

Babské rady na čištění odpadu

Způsobů, jak vyčistit ucpaný odpad je spousty. Mezi nejefektivnější se řadí strojní nebo tlakové čištění odpadů. Zkusit můžete také chemickou cestu, tedy například takzvaného krtka neboli hydroxid sodný. Existuje ale spousta jiných způsobů, které se směle mohou řadit do kategorie babských rad. Některé metody mohou odpad pročistit, ovšem při silném znečištění se profesionálnímu čištění nevyhnete. I přesto, pojďme si ukázat, které babské rady na čištění odpadů existují.

Babské rady pro čištění odpadů

Prvním babským tipem je jedlá soda a ocet. Jedlou sodu nasypeme do ucpaného odpadu a zalejeme jedním hrnkem octa. Necháme asi 20 minut působit a poté zalijeme horkou vodou. Postup můžeme opakovat i dvakrát za sebou. Jedlá soda nejenom čistí odpad, ale také neutralizuje zápach. Nalitím octa na sodu se spustí reakce, která čistí odpad. Horká voda pak vše spláchne dále kanalizace. Tuto metodu můžete provádět i preventivně. S ohledem na to, že soda i ocet jsou prakticky ekologické, nezpůsobujete žádnou eko katastrofu.


Tip číslo dva spočívá v nahrazení jedlé sody práškem do pečiva. Postup je pak úplně stejný. Prášek do pečiva nasypeme do odpadu a zalijeme hrkem octa. Necháme působit a po 20 minutách opět zalijeme horkou vodou. Prášek do pečiva funguje podobně jako jedlá soda (při pečení dokonce můžeme i jedlou sodu využít místo prášku do pečiva). Při pečení jedlá sůl také uvolňuje oxid uhličitý a tím těsto kypří. Dokáže také rozpouštět mastné kyseliny a tak opět pomáhá při čištění odpadů.


Třetí tip je obyčejná kuchyňská sůl ve spojení s jarem. Odpad je nejprve třeba propláchnout horkou vodou. Poté do něj nasypejte vetší množství kuchyňské soli. Třeba celý hrnek. Následuje zalití cca půl hrnkem jaru nebo jiného prostředku na nádobí. Takováto směs se nechá působit zhruba hodinu. Potom je třeba odpad propláchnout větším množstvím horké vody. Sůl je dle rad také možné použít samostatně, bez jaru.


Při experimentování s čištěním odpadů je možné sáhnout i po limonádě, konkrétně kole. Začneme opět propláchnutí odpadu horkou vodou. Do sifonu nalijeme trochu jaru a zalijeme jej cca půl litrem kolové limonády. Necháme chvíli působit a poté vše propláchneme horkou vodou.


Pro preventivní a rychlé čištění babičky používaly tekuté mýdlo, protože dobře odmašťuje (lze samozřejmě použít i přípravek na mytí nádobí. V hrnku horké vody rozpustíme mýdlo nebo jar a odpad propláchneme. Tuto metodu můžete dělat poměrně často.


Pokud některá z výše uvedených metod nezafunguje, doporučujeme zkusit cestu chemickou v podobě již zmiňovaného hydroxidu sodného. Sáhnout můžete také po odpadním zvonu. Silná ucpávka však bude vyžadovat profesionální čištění odpadů, se kterým vám rádi pomůžeme

Comments


bottom of page