top of page

Prevence proti ucpání dřezu

O tom, jak vyčistit ucpaný dřez nebo umyvadlo jsme publikovali již několik článků. Ucpání odtoku se však dá předcházet jistou prevencí nebo odvyknutím některých činností.


Zpětná klapka do kanalizace


Přímo v kuchyni se nabízí mnoho „věcí“ které bychom buď splachovat neměli, nebo je splachovat dokonce nesmíme. Hráčem číslo jedna v tomto ohledu je tuk a jakékoliv jiné mastnoty. Tuk nebo olej sice na první pohled zmizí v odtoku, ale postupně se usazuje po obvodu odpadních trubek. Nejhorší je to potom v kanalizaci samotné. Tukové usazeniny ve velkých městech dosahují hmotnosti několika set kilogramů! Vychladlý olej by se měl slít do nádoby, například do pet lahve a vhodit do kontejneru na tuky, případně odvézt na skládku (sběrného dvora) a odevzdat jej jako nebezpečný odpad. Jako krajní řešení ji raději vhoďte do směsného odpadu, nežli vylijte do odpadu.


Své dokáží napáchat také zbytky jídla po mytí nádobí, ale prevence je zde poměrně snadná, většina nových dřezů je vybavena zabudovaným sítkem. To stačí po vypuštění dřezu vysypat do odpadkového koše. Případně se dá podobné sítko koupit za pár korun jako univerzální. Sítko také samozřejmě brání v pádu jakéhokoliv pevného předmětu do odtoku.


Pozor také na sypké nebo namočené sypké materiály. O rýži nebo různých semínkách asi nemusí být řeč. Ale odpad může spolehlivě ucpat také kávová sedlina nebo mouka. Většina drobných částeček se nevyplaví z potrubí a uchytí se třeba na vrstvě tuku, která je již na povrchu potrubí. Postupně se tato „dokonalá“ směs hromadí. Než ucpe odpad, může také začít nepříjemně zapáchat. Kávová sedlina se dá využít například jako hnojivo, jinak vše ostatní pečlivě vyhazujte do odpadkového koše.


Pokud nebudete dělat nic z výše uvedeného, jste na dobré cestě k tomu, aby váš odpad dobře odtékal po dlouhou dobu. Preventivně však můžete do výlevky nalít několik větších kapek jaru a vše zalít konvicí hodně teplé vody. Odtok pak ještě propláchněte studenou vodou z kohoutku. Jednou za dva měsíce je pak vhodné použít enzymatické čističe potrubí nebo jedlou sodu. Pokud nejste ekologové, tak můžete použít v „preventivním“ množství také krtka do odpadů.

Comments


bottom of page