top of page

6 způsobů jak vyčistit ucpaný dřez

V domácnosti se to stává celkem často a ucpaný dřez není ničím příjemným. Zvlášť když se k neodtékání připojí i nevábný zápach. Příčin proč se dřez a jeho odpad ucpává je mnoho. Pokud se to děje opravdu často, může to být i nesprávným konstrukčním řešením, kdy jsou odpadové trubky nedostatečně svažité. Především při rekonstrukcích domů nebo bytů dochází ke změně rozvržení místností, které následně může z tohoto hlediska vést k nedostatečnému spádování. Stavební chybou může být také úzký průměr odpadového potrubí. Další příčinou ucpání je splachování všeho možného do dřezu. Především zbytků potravin, tuků a tak podobně. Tomu se lze do značné míry vyvarovat a ucpání dřezu zabránit. Jednou z dalších častých příčin ucpaného odpadu u dřezu je vpád cizího předmětu. Prostě omylem do dřezu spláchnete něco, co se pak v některém místě vzpříčí a dochází k postupnému ucpávání nabalováním právě třeba potravinových zbytků.


Ucpaný dřez
Ucpaný dřez

Při ucpání nemusíte hned panikařit a volat instalatéra. V mnoha případech si dokážete poradit sami a to například tehdy když je ucpávka blízko k sifonu, je ucpaný samotný sifon, ucpávka je sice daleko, ale je organická nebo když odpad stále trochu odtéká. Odborníka na odpady naopak zavolejte tehdy, když je ucpávka dál ve zdi a je takzvaně pevná, odpad se ucpává opakovaně nebo když tušíte, že je odpad ucpaný tukem nebo vodním kamenem. Jak si tedy poradit s ucpaným dřezem?


1. Čištění gumovým zvonem


Zvon na odpady

Čištění dřezu gumovým zvonem bývá první rychlou pomocí. Zvon koupíte v každém železářství, hobbymarketu nebo prodejně domácích potřeb. Postup je poměrně snadný. Zašpuntujte dřez a zaslepte přepadový odtok, například několikrát přeloženým mokrým hadrem. Napusťte dřez zhruba do poloviny teplou vodou. Odšpuntujte odtok a nasaďte na něj zvon tak, aby se přisál. A nyní přichází to nejdůležitější, pumpujte! Silně, ale přiměřeně.



Mějte na paměti, že dřez nemusí ustát zatížení celou vahou. Nepolevujte, dokud se nevytvoří viditelný odtokový vír. Pokud se ve vodě začnou objevovat naplaveniny, nepřestávejte a pumpujte dál.



2. Chemie


Pokud nepomůže „eko“ varianta se zvonem, můžete vyzkoušet cestu chemickou a to použitím hydroxidu sodného. Ten koupíte například v drogerii. Existuje i spousta dalších chemických variant, které jsou buď založené na hydroxidu sodném, nebo jiné rozpouštěcí látce. Setkáte se například i s názvem krtek do potrubí. Krtek může být i tekutý. Čištění chemickou látkou je sice často efektivní, ale není příliš ekologické. Postupujte vždy dle přesného návodu od výrobce, ale obecný postup je snadný. Nalijte nebo nesypte do odtoku požadované množství chemické látky a tu zalijte minimálně 2 litry horké vody. Dejte pozor, vznikne silná chemická reakce a z odtoku se vyvalí páry a horká voda nazpět. Lze doporučit použití ochranných brýlí a rukavic.



3. Rozebrání sifonu



Sifon

Může se jednoduše stát, že se pevná záslepka usadila v kolínku sifonu. V tu chvíli je nejlepší sifon rozebrat a vyčistit. Pod sifon si před rozebíráním dejte kbelík, vždy v něm totiž zůstane voda. Sifon lze jednoduše rozebrat odšroubováním spodního víčka. Pokud je zatuhlé, pomozte si obtočením hadrem. Vyberte nečistoty z potrubí a víčko našroubujte zpět. Zkontrolovat rovnou můžete i jeho těsnění.



4. Eko varianta k chemii


Jedlá soda

Jestli nejste fanoušky zmiňované chemické metody, můžete se dřez pokusit zprůchodnit něčím z vlastních zásob. První eko metodou je použití jedlé sody. Její celé velké balení nasypte do odtoku a zalijte cca 200 ml octa. Následně zalejte odtok horkou vodou. Pozor, můžete čekat opět gejzír par a vody. Tento postup zopakujte několikrát.


Další metodou je použití prášku do pečiva. Postup je úplně stejný jako s jedlou sodou. Třetí ekovarianta je použití obyčejné kuchyňské soli. Tu opět nasypeme do odpadu a zalijeme horkou vodou.



5. Použijte pružinu


Tato metoda již vyžaduje zručnost a asistenci dvou lidí. Čištění pružinou je zastaralý instalatérský postup. Jeden pružinu postupně vtlačuje do odpadu a druhý s ní pootáčí v protisměru hodinových ručiček. Přičemž je pružina směřována více a více směrem k záslepce. Pokud nejste manuálně zruční, raději se této metodě vyhněte, aby nedošlo k poškození potrubí.



6. Zavolejte si na pomoc odborníka


Pokud jste došli až k tomuto bodu, přicházíme na řadu my! Pomocí profesionálních strojních čistících fréz dokážeme vyčistit prakticky každý odpad. Tato strojní metoda je efektivní a zároveň nehrozí poničení odpadních trubek. Odpad je pomocí fréz možné čistit kdekoliv, v domech, bytech i komerčních prostorech. Na odpady větších rozměrů využíváme pomoci tlakových vozů, které si poradí opravdu se vším. Pokud máte ucpaný dřez nebo jakýkoliv jiný odpad neváhejte nás kontaktovat!

Yorumlar


bottom of page